Animacje Explainer video dynamiczne formy komunikacji
Dlaczego Explainer Video?
Explainer video / film wyjaśniający to najwygodniejsza i najprzyjaźniejsza forma przekazania treści swojemu odbiorcy. Jeśli masz produkt, usługę, pomysł, którego zasadę działania chcesz przekazać w najbardziej przyjaznej formie to animowany Explainer Video jest tym czego szukasz. To narzędzie marketingowe, które pomaga w skutecznym wyjaśnianiu funkcjonowania twojego produktu czy idei.
Jakie zadanie spełnia Explainer Video?
Filmy zwiększają sprzedaż i konwersje
Filmy to niezwykle skuteczne narzędzie, które może znacząco podnieść sprzedaż i wskaźniki konwersji, co potwierdzają liczne badania rynkowe. Wprowadzenie materiału wideo na stronie docelowej, szczególnie w kontekście prezentacji produktu, może zwiększyć liczbę konwersji nawet o 80%.
Użytkownicy mobilni chętnie oglądają video.
YouTube informuje, że użytkowanie wideo w urządzeniach mobilnych wzrasta o 100% każdego roku. Liczba widzów urządzeń mobilnych stale rośnie bo liczba samych użytkowników smartfonów stale rośnie. Lubimy przy tym korzystać ze strumieni wideo.
Treści wideo pomagają budować zaufanie i wiarygodność Twojej marki.
Poprzez filmy twoja marka w oczach Klientów staje się bardziej „ludzka”, przystępna, przyjazna. 57% odbiorców twierdzi, że filmy uwiarygodniły w ich oczach firmę i dały większą pewność zakupów online.
Jakie rodzaje explainer video możemy zaproponować?
Explainer video – wprowadzenie do
skutecznej prezentacji
Explainer video to dynamiczna, pełna kolorów forma animacji, której celem jest w przystępny sposób wyjaśnienie złożonych konceptów lub usług. Często wykorzystuje animowane postaci, które odgrywają konkretne scenki, prowadząc odbiorcę przez zawiłości produktu czy procesu. Czy Twoja marka mogłaby lepiej opowiadać o swoich usługach?
Whiteboard video – prostota,która działa
Whiteboard video, symulujące ręczne rysowanie i pisanie na tablicy, , ręczne wstawianie grafik w obszar animacji to metody, które skutecznie wciągają widza w proces wyjaśniania. Zastanów się, ile razy przyciągnęły Cię obrazy, które na Twoich oczach były tworzone od podstaw. Czy nie jest fascynujące, jak prosty rysunek może tak skutecznie przekazać skomplikowane treści?
Motion graphics - efektowny świat
ożywionych elementów
Motion graphics to forma animacji, która łączy grafikę, tekst, a często także dźwięk, aby stworzyć ruchome obrazy. Jest wykorzystywana w różnych mediach, takich jak filmy, reklamy, prezentacje, strony internetowe czy aplikacje, aby wizualnie przekazywać informacje lub opowiadać historię. Zajmujemy się takim typem animacji związując jej charakterystykę z przekazem explainer video.
Animacja rysowana - tradycyjny sposób animacji
Tradycyjna animacja rysowana klatka po klatce, nawet jeśli tworzona na komputerze, to prawdziwa sztuka cierpliwości i precyzji. Każda klatka jest ręcznie ilustrowana przez animatora, a następnie odtwarzana w szybkim tempie, tworząc iluzję ruchu. Choć komputer przyspiesza proces, serce tego stylu animacji pozostaje niezmienne — każda scena powstaje z ogromną dbałością o detale, by każda postać poruszała się naturalnie i płynnie Czy można tego typu animację wykorzystać jako explainer video? Oczywiście. Również i z tym sobie radzimy!
Explainer Video - co oferuje Agencja Reklamowa BUNDLE?
Analiza przypadku
Przed przystąpieniem do dalszych prac, zasadniczymi kwestiami na które trzeba sobie odpowiedzieć to:
- co chcemy osiągnąć projektując ten film
- jakie problem chcemy rozwiązać projektując ten film
- jakimi środkami chcemy to osiągnąć
- kto będzie grupą docelową odbiorców
Kreacja elementów
Nasz film będzie się składał z różnorodności elementów, postaci, symboli, itd. Stworzy to razem z muzyką, dźwiękiem i głosem lektorskim unikalny przekaz, którym się posłużymy do opowiedzenia historii nakreślonej przez scenariusz. Zachowujemy przy tym styl elementów nie kolidujący z brandingiem marki Klienta.
Zachowanie brandingu marki
Forma filmu wyjaśniającego musi współgrać z tożsamością marki dla której dany przekaz jest kreowany. Z jednej strony kolorystyka, logo, typografia a z drugiej emocje jakie wzbudza marka lub jej przekaz kulturowy. Staramy się to zachować.
Scenariusz
Scenariusz jest szkieletem każdego filmu. Opisuje narrację filmu, następujące po sobie sceny oraz tekst. W wypadku filmu wyjaśniającego tekst, którym będzie się posługiwał lektor powinien być przemyślany z kilku punktów widzenia:
- ograniczony czas
- jasny przekaz bez niedomówień
- zawartość marketingowa
Storyboard
Storyboard to rozrysowana historia filmu pokazująca poszczególne sceny/slajdy. W ten sposób jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jak będzie przebiegać akcja i przedstawić w takiej formie naszemu Klientowi do akceptacji.
Animacja
Jeżeli już stworzyliśmy wszystkie elementy, symbole i ew. postacie oraz posiadamy nagranie lektorskie możemy zacząć proces łączenia i animowania wszystkiego w jedną spójną, całość.
Muzyka / udźwiękowienie
Podkład muzyczny tworzy nastrój i podkreśla emocje przekazywane przez postacie w filmie. Potrafi nadać filmowi oczekiwany charakter.
Nagranie lektorskie
Gdy teksty są już ostatecznie zatwierdzone można je przekazać lektorowi do nagrania. Posiadamy możliwość nagrywania głosów lektorskich w różnych językach. Najczęściej lektorami są czynni aktorzy lub osoby zawodowo używający swojego głosu.
Inne wersje językowe
Gdy mamy już zrobiony film w głównej wersji językowej istnieje możliwość powielenia go w innym języku. Taki zabieg ma miejsce gdy firma/marka chce dotrzeć z swoim przekazem na rynki obcojęzyczne.
Czy jesteście Państwo zainteresowani realizacją Explainer Video?
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego (przejdź na stronę Kontakt)lub napisz na adres e-mail: biuro@bundle.pl
Katowice / Śląsk
Pytania i odpowiedzi
Czas produkcji jest uzależniony od długości scenariusza oraz rodzaju użytych środków. Należy przeznaczyć przynajmniej 3 tygodnie na 60 sekundowy film rodzaju Whiteboard.
Dokładnie tyle aby w jasny sposób przekazać treści w wystarczająco jasny dla odbiorcy sposób. Ocenia się, że najlepiej aby czas trwania filmu wyjaśniającego mieścił się w przedziale 1-2 minuty. Jeśli przekroczymy czas 2 minut liczba czasu wyświetlenia filmu spadnie z 77% do 57%.
Posiadamy własne zaplecze lektorskie z którego korzystamy przy udźwiękawianiu filmów wyjaśniających/reklamowych jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby Klient przesłał własne nagranie. Musi to być jednak nagranie posiadające wszystkie znamiona nagrania profesjonalnego.
Tak. Do filmu wyjaśniającego / explainer video obligatoryjnie dodawana jest muzyka oraz udźwiękowienie w cenie filmu. Muzyka pochodzi z jednego z banków muzyki i można sobie wybrać spośród kilku przesłanych przykładów.
Oczywiście. Film może być opatrzony napisami i głosem lektorskim w dowolnym języku.
Filmy przekazujemy w jednym (lub wszystkich razem) z formatów: MP4, AVI, MOV oraz WMV. Pozostałe formaty wg wcześniejszych ustaleń.
Oczywiście. Majątkowe prawa autorskie do filmu zostają przeniesione na Klienta wg umowy przeniesienia praw.
Pliki robocze nie są przekazywane i nie są przedmiotem umowy.
Baza wiedzy
Zasada 7-38-55
Według Alberta Mehrabiana komunikacja człowieka z otoczeniem tylko w 7 procentach odbywa się na poziomie merytorycznej treści. Aż 93% to wrażenia wizualne, którymi się komunikujemy z otoczeniem. Co to oznacza w kontekście produkcji filmu wyjaśniającego/explainer video? Należy wykorzystać potencjał filmu wyjaśniającego/explainer video firmy aby pobudzić drzemiącą w odbiorcy wrażliwość na bodźce wzrokowe i emocjonalne.
Mózg może rozpoznać obrazy widziane w zaledwie 13 milisekund.
Zdolność do identyfikowania obrazów widzianych tak krótko może pomóc mózgowi w podejmowaniu decyzji o tym, gdzie należy skupić oczy, które „przeskakują” wzrokiem się od punktu do punktu w krótkich ruchach zwanych fiksacjami (około trzy razy na sekundę). Podjęcie decyzji o tym, gdzie się poruszać, może zająć od 100 do 140 milisekund, dlatego bardzo szybkie „zrozumienie” obrazu musi nastąpić wcześniej. To bardzo małe czasy jednak wystarczające aby wpłynąć na percepcję odbiorcy.
Kolory a projektowanie Explainer Video.
W 2011 r. Thomas Sanocki i Noah Sulman przeprowadzili eksperyment dotyczący relacji kolorów w celu oceny wpływu koloru na krótkotrwałą wizualną pamięć. Badania wykazały, że grupa podobnych kolorów jest uważana za harmonijną i przyjemną, a kontrastujące kolory kojarzą się z chaosem lub śmiałością.
Przeprowadzono cztery zestawy prób, stosując harmonijne i dysharmonijne palety kolorów. W każdej próbie obserwatorom przedstawiono dwa zestawy wzorów kolorów i poproszono o ich porównanie. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę, czy pokazane wzorce są „takie same” czy „różne”. Od obserwatorów oczekiwano również, czy wzór będzie harmonijny.
Na podstawie wyników badań Sanocki i Sulman mogli powiedzieć, że:
– Ludzie lepiej zapamiętują wzory kolorów, gdy paleta kolorów jest harmonijna.
– Ludzie lepiej pamiętają wzory z mniejszą liczbą kolorów (palety 2 kolorów) niż wzory z większą liczbą kolorów (palety 4 kolorów).
– Kontrast otaczających kolorów wpłynął na to, jak dobrze pamiętamy wzór kolorów. Innymi słowy, różnice kolorów między treścią a tłem mogą zwiększyć naszą zdolność do skupienia uwagi na samej treści.
Czy można pokusić się o następujący wniosek? – kolory stosowane w projektowaniu filmu wyjaśniającego powinny brać pod uwagę raczej mniejszą niż większą paletę barw, choć oczywiście zależy to od zastosowanej techniki i oczekiwanych wrażeń.