BUNDLE - agencja reklamowa projektowanie etykiet opakowań animacje video wyjaśniające

Publikacja:

25 mar 2025

Jakie są rodzaje animacji explainer video?

Filmy wyjaśniające i instruktażowe, animacje rysunkowe - Agencja Reklamowa BUNDLE

Czym różnią się poszczególne rodzaje animacji explainer video?

Dowiedz się co to jest explainer video z artykułu Explainer video - wszystko, co powinniście wiedzieć.

Poniżej wymieniamy najczęściej używane rodzaje explainer video.

Wbrew pozorom rodzajów explainer video jest całkiem spora ilość. Ze względu na styl możemy z grubsza podzielić tego rodzaju animacje na:
- animacje wektorowe
- rysowane odręcznie
- bitmapowy/zdjęciowy
- 3D
- style mieszane

Mamy więc różnorodność charakterystyczną dla różnych rodzajów animacji nie tylko explainer video. Poniżej opisujemy te rodzaje z których sami korzystamy w codziennej pracy.

Animacja kolorowa wektorowa - 2D

Bardzo popularny rodzaj, pełen dynamiki, kolorów, różnorodnych teł, najczęściej z udziałem animowanych postaci. Przyciąga wzrok atrakcyjnością podania, zmieniającą się często akcją, ciekawymi przejściami pomiędzy ujęciami. Animowane postacie odgrywające poszczególne scenki prowadzą odbiorcę przez zawiłości scenariusza pracującego na emocjach widza. Nie przejmując się zbytnio prawami fizyki.
W przeciwieństwie do whiteboard animation pracujemy tu na kolorowych tłach, które mogą przybierać zarówno jednolite formy kolorystyczne jak i gradienty, tekstury, zdjęcia czy materiały video.
Scenarzysta i animator może sobie pozwolić na zilustrowanie dowolnej koncepcji a ogranicznikiem jest tylko wyobraźnia, czas i budżet. Niewątpliwie to najatrakcyjniejsza forma ale i czasochłonna forma animacji.

Poniżej prezentujemy przykład takiego stylu. Film zrobiliśmy dla ETH Zurich, jednej z najlepszych uczelni Świata.
Link do projektu explainer video

Whiteboard animation – prostota, która działa

Whiteboard animation to styl, w którym ręcznie rysowane grafiki są stopniowo odsłaniane na najczęściej białym (jednolitym) tle. Narracja jest najczęstszym dodatkiem. Animacja odbywa się najczęściej poprzez:

- rysowanie lub symulację rysowania obiektu

- wstawianie do sceny elementów graficznych za pomocą dłoni

- w końcu po prostu zaanimowany ruch obiektów na czystym tle

Bardzo popularna technika i mimo ascetycznego wyglądu, bardzo sugestywna. W skuteczny sposób wyjaśnia skomplikowane i bardzo zawiłe koncepcje.

Styl ten jest często używany w edukacji i marketingu, ponieważ „czystość” wizualna, brak zbytecznych elementów rozpraszających widza, minimalizm kolorystyczny czy wreszcie ograniczona liczba ruszających się elementów potrafi skupić uwagę odbiorcy jak żadna inna technika. W wypadku widocznej "żywej" dłoni ta technika posiada też jeszcze jedną, niedostępną w innych stylach cechę - "pierwiastek ludzki" tak pożądany w dzisiejszym świecie pełnym obrazów generowanych przez AI.

Taka animacja może być w znakomity sposób „obrandowana” kolorystycznie na życzenie Klienta właśnie ze względu na monochromatyczność formy w samym swoim założeniu. Wyobraźcie sobie animację whiteboard dla np. Telekom – mamy wtedy do czynienia z bielą tła i wypełnień, czernią zarysów elementów/postaci i jako trzeci kolor – purpura. Zapamiętamy ten przekaz – zaręczamy!

Poniżej można zobaczyć jedną z naszych prac – whiteboard animation dla firmy Kesstech. Link do projektu explainer video

Motion graphics - efektowny świat ożywionych elementów

Motion graphics to atrakcyjna i dynamiczna forma animacji łącząca grafikę, typografię, a często także dźwięk, aby stworzyć ruchome obrazy. To pole do popisu dla motion designera! Nieograniczona dynamika połączona z sugestywna muzyką i dynamicznymi dźwiękami potrafi w krótkim czasie przyciągnąć naszą uwagę. Nie zawsze jednak dynamika musi być pierwszoplanowa. Narracja może być bardziej liniowa, rzeczowa, poukładana w następujące po sobie sekwencje, rysujące nam przed oczami spójny przekaz instrukcji np. głosowania w wyborach samorządowych.

W przeciwieństwie do pełnych animacji postaci tutaj się musimy się z nimi borykać. Nie znaczy to jednak, że nie możemy przekazać tej samej wiedzy co w wersjach explainer powyżej omówionych. Po prostu możemy pójść inną droga do tego samego celu, w inny sposób stawiając akcenty ale równie skutecznie.

Poniżej prezentujemy tego typu animację na przykładzie filmu zrobionego dla firmy PKS Software. Link do projektu explainer video

Animacja rysowana klatka po klatce - tradycyjny sposób animacji

Tradycyjna animacja rysowana klatka po klatce, nawet jeśli tworzona na komputerze, to prawdziwa sztuka cierpliwości i precyzji. Każda klatka z osobna jest ręcznie ilustrowana przez animatora, a następnie odtwarzana w zadanym tempie, tworząc iluzję ruchu. Oglądaliście animacje Disneya, Hanna Barbera czy rodzime produkcje operujące tym stylem? Choć komputer przyspiesza proces i umożliwia użycie cyfrowych narzędzi, serce tego stylu animacji pozostaje niezmienne — każda scena powstaje z ogromną dbałością o detale, by każda postać poruszała się naturalnie i płynnie. Wyobraźmy sobie tworzenie ok. 24 unikalnych rysunków dla każdej sekundy filmu — to ogromny wysiłek.

Dla Klientów, które wybierają tę metodę, jest to szansa na wyróżnienie się prastarym stylem i analogowym unikalnym klimatem, który z łatwością przyciąga uwagę widzów. Warto włożyć trochę pracy w ożywienie każdej klatki gdyż zbliżamy się duchem do wyżej wymienionej klasyki.

Jest to bardzo czasochłonna metoda produkcji stąd koszty pracy są większe niż przy wyżej omówionych metodach. Ale finalnie warto na to popatrzeć!

W dużej części w takim stylu zrealizowaliśmy poniższą animację świąteczną dla fundacji zajmującej się bezdomnymi zwierzętami - Tierschutzliga. Link do projektu explainer video

Style mieszane

Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zastosować styl mieszany do przedstawienia scenariusza przykładowego explainer video. Możemy łączyć i często to robimy pierwsze dwie metody. Aby w pełni wykorzystać potencjał dynamiki animacji i wzbogacić strukturę narracji, pominięcie takich możliwości byłoby zaniechaniem.

Można połączyć whiteboard z animacją postaci czy ruchem elementów co dodatkowo uatrakcyjnia przekaz, skupia zainteresowanie oglądającego czy po prostu nie pozwala na stagnację na ekranie.

Tu przykład takiego projektu – animacja whiteboard dla firmy Ellr. Link do projektu explainer video

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani podobnymi realizacjami zapraszamy do kontaktu.

Wszystko co musisz wiedzieć o animacjach explainer video
Go to Contact

Jesteś Państwo zainteresowani wykonaniem animacji explainer video?

504 360 094

BUNDLE
Studio animacji i grafiki
Podziel się:

Related posts

crossmenu